I dag använder vi datorer med skärmar istället för att stänga in oss i mörkrum när vi framkallar våra bilder. Det har gjort det mycket lättare och det finns många bra redigeringsprogram som gör att vi kan fixa till kontraster, färger, mättnader mm.
Många fotografer lägger stora pengar på kameror, objektiv och annan utrustning men ofta glöms en av dom viktigaste sakerna bort. Färgkalibrering av datorskärmen. För att få rätt färger på bilder som man lägger upp på internet eller skriver ut så måste skärmen kalibreras.
Det enklaste sättet är att använda ett program för att justera skärmen som till exempel Adobe Gamma, Quick Gamma eller Calibrator Assistant för Mac. Tyvär tar dessa program inte hänsyn till omgivningen i rummet där ljuset kanske ändras under dagen. Resultatet kan bli bra men är ofta inte perfekt.
Alternativet är ett kalibreringsverktyg som till exempel Spyder3, Panton Huey Pro eller X-rite Colormunki. Dessa verktyg mäter ljuset i rummet och kalibrerar skärmen så att färgerna blir så nära verkligheten som möjligt. Man kan också ha dom ständigt inkopplade så att skärmen justeras när ljuset i rummet ändras. Kostnaden för ett av dom här verktygen är inte hög, speciellt inte om man tittar på vad ens kamera kostar.
Efter att man har kalibrerat skärmen så kan man skapa en profil till sin skrivare så att färgerna på dom utskrivna bilderna stämmer med färgerna på skärmen. Kalibrering av skärmen behöver göras med jämna mellanrum då skärmen kommer att ändra sin inställning.
Så nästa gång ni tittar på ett nytt objektiv eller annat tillbehör ta en titt på ett bra kalibreringsverktyg. Det kommer att att hjälpa när ni sitter och redigerar era bilder.